A szépség a konyhában születik 1. Előzmények
Színpompás őszi gyümölcsök. Szóló szőlő, mosolygó alma, az asztal díszei, de gondolnád, hogy az egészségünk mellett a szépségünk kulcsfontosságú elemei?
Most nem arról lesz szó, hogy mit kenjünk magunkra azért, hogy fiatalosabb, feszesebb legyen a bőrünk. Szó sincs arról, hogy ne kenjük magunkra kedvenc krémünket, vagy ne próbáljunk ki időnként valami újdonságot. De vajon gondoltunk már arra, hogy a friss, feszes bőr, a bőrszín, a hamvas arc nem elsősorban a kozmetikai laboratóriumban születik?
Az öregedés sejszinten történik
Bőrünk gátként viselkedik a felszínére kerülő anyagokkal szemben. Ez a védelem kettős; egyrészt megakadályozza a víz kijutását a bőrből, másrészt gátolja a bőrbe kerülő anyagok felszívódását.
A külsőleg alkalmazott kozmetikai szerek, a bőrtápláló kozmetikumok hatásának feltétele, hogy könnyen bejussanak a bőrbe, vagyis jól felszívódjanak. Lényegében viszont csak a szaruréteg, esetleg az irha rétegét befolyásolhatjuk.
Ez az egyik oka annak, hogy hiába kenjük magunkat ránctalanító, hatóanyagokban gazdag krémekkel, gyakorlatilag a ráncok számát nem tudják csökkenteni.
Bőrünk öregedés, a ráncosodás folyamata sejtszinten történik. Az életkor előrehaladtával nemcsak a sejtek számbeli csökkenése figyelhető meg, hanem a morfológiai változásuk is. A sejtek megduzzadnak vagy éppen ellenkezőleg a vízvesztés miatt zsugorodnak.
Az öregedéssel tehát megváltozik a sejt struktúrája, ami az anyagcsere-és működészavarokat eredményez. A sejthártya (membán) –melynek egyik feladata a sejtek belső víztartalmának, PH-jának biztosítása – elvékonyodik, egyes esetekben megvastagszik, mintázatossá válik, sőt szakadásokat is felfedeztek rajta.
Ebből következik, hogy a sejtek víztartalma csökken, ezáltal bőrünk egyre szárazabbá, fakóbbá válik. A bőr sejtjeinek és mirigyeinek megváltozott működése révén lassan, fokozatosan alakul ki a bőr öregedése. A bőr elvékonyodik, kevésbé rugalmas, egyre több ránc keletkezik. Nos, pontosan ez az, amit mindenképpen el szeretnénk kerülni.
Hogy pontosan hogyan, azt a jövő heti bejegyzésben mondom el. 🙂
Kapcsolódó bejegyzések:
Vélemény, hozzászólás?
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.